محمدحسن اکبری مطلق، مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی،  در شورای ساماندهی امور سالمندان خراسان جنوبی با بیان اینکه در حال حاضر 9/8  درصد از جمعیت این استان را سالمندان تشکیل می دهند گفت: این استان دومین استان مسن کشور است که نرخ سالمندی بالایی دارد.

وی از تکمیل سند جامع سالمندان در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت:حساس سازی جامعه نسبت به بحث سالمندان وپیش بینی نیازهای آنها، ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و اجتماعی مطلوب به سالمندان با حفظ احترام و کرامت آنها از اهداف این سند است.

اکبری مطلق با اشاره به اینکه تعداد کل خانوارهای استان در سال 85 بیش از 159 هزار و 250 خانوار و جمعیت استان 636 هزار و 420 نفر بوده افزود: از این رقم 60 هزار و 443 نفر معادل 9/4 درصد از جمعیت استان سالمند بوده اند.
وی جمعیت استان را در سال جاری 667 هزار نفر ذکر کرد و گفت: از این رقم 66 هزار و پنج نفر معادل 9/8درصد جمعیت استان سالمند هستند.
اکبری مطلق با اشاره به اینکه طبق آمار اعلام شده جمعیت سالمند در استان رو به افزایش است افزود: بهزیستی و سایر سازمان های مرتبط باید خدمات لازم به سالمندان در زمینه های مختلف را ارئه دهند.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی خواستار رفع مشکل بیمه تکمیلی سالمندان به دلیل هزینه های بالای درمان و نیاز زیاد سالمندان به دارو و درمان شد.
معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی نیز در این جلسه از راه اندازی هتل آپارتمان سالمندان در استان خبر داد و گفت: این پروزه با هدف ایجاد محیطی مطلوب و ارائه خدمات مراقبتی صحیح به سالمندان تاسیس می شود.

عبدا... عباس آبادی از برگزاری 22جلسه شورای سالمندان در شهرستانهای استان خبر داد و افزود: این جلسات 66مصوبه داشته که 50مورد آن اجرا شده است.

طرح جامع رسیدگی به سالمندان باید تدوین شود
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی بر تدوین طرح جامع رسیدگی به سالمندان تاکید کرد
علی محمد گلستانی فرد در این شورا  با بیان اینکه نباید منتظر ارائه طرح جامع ملی ساماندهی سالمندان شد، اظهار داشت: برای ساماندهی و رسیدگی به سالمندان استان باید این طرح در استان طراحی و اجرا شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی خواستار مشارکت سازمانهای مردم نهاد در امور سالمندان شد و گفت: با مشارکت مردمی و بازنشستگان این طرح از تدوام بیشتری برخوردار خواهد بود.
گلستانی فرد عنوان کرد: پیشنهاد می شود شهرستان بشرویه به دلیل اینکه بیشترین سالمند را دارد به نام شهر دوستدار سالمند نامگذاری شود.
وی با اشاره به اینکه برنامه ریزی در زمینه سالمندان نوعی سرمایه
گذاری به شمار می رود، افزود: این پدیده در همه جوامع وجود دارد و باید برای کم کردن آسیب ها و مشکلات آن برنامه ریزی کرد.

28 درصد از جمعیت بازنشستگان این استان را سالمندان تشکیل می دهند
مدیرسازمان بازنشستگی خراسان جنوبی گفت: 28 درصد از جمعیت بازنشستگان این استان را سالمندان تشکیل می دهند.
حسن حاجی آبادی، مدیرسازمان بازنشستگی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ساماندهی امور سالمندان نیازمند عزم همگانی از سوی ارگانها و دستگاه های مختلف اجرایی است، اظهار داشت: 28 درصد از جمعیت بازنشستگان این استان را سالمندان تشکیل می دهند.
حاجی آبادی با اشاره به اینکه استفاده از توان نهادهای مردمی از سال گذشته در این استان آغاز شده عنوان کرد: در این راستا در تیرماه سال گذشته روند اخذ مجوز بنیاد فرزانگان در استان آغاز شده است.
مدیرسازمان بازنشستگی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این بنیاد در زمینه فرهنگی، ورزشی، اجتماعی و پژوهشی از توانمندی سالمندان استفاده می کند، افزود: این بنیاد باید توسط خود بازنشستگان مدیریت شود.
وی با بیان اینکه این بنیاد در راستای تکریم به بازنشستگان فعالیت خواهد کرد، بیان داشت: دستگاه ها نیز باید حمایت کرده و از توان و تجربه بازنشستگان در امور شهری و مجامع علمی استفاده کنند.
حاجی آبادی خواستار ارتقاء کیفیت سلامت جسمی، روانی و عاطفی و زمینه سازی برای شور و نشاط اجتماعی در بین سالمندان شد و گفت: ایجاد فضاهای مناسب برای حضور خانواده سالمندان در عرصه های مراقبت و توانمندسازی سالمندان، پرکردن اوقات فراغت و استفاده از مشاوره سالمندان برای سالمندان در این بنیاد در دست پیگیری است.
لازم به ذکر است در پایان این جلسه از فعالان حوزه سالمندان تقدیر شد و مصوباتي به شرح ذيل تاييد و به تصويب اعضا رسيد.

 

صدور احکام اعضای شورای ساماندهی سالمندان استان توسط استاندار

اجرای طرح پژوهشی بررسی وضعیت سلامت سالمندان استان خراسان جنوبی از جوانب مختلف( تعداد، بیماریها و مشکلات شایع، نیاز های اولویت دار آنان، دارا بودن بیمه و وضعیت تحصیلات و ...)

به منظور نهادینه سازی روند حمایت از سالمندان و افزایش آگاهیهای افکار عمومی نسبت به حوزه سالمندی؛ مقرر گردید کارت منزلت(کارت شهروند ارشد) جهت استفاده رایگان سالمندان از امکانات شهری مثل موزه ها، مراکز تفریحی، فرهنگسراها، اتوبوس واحد شهری و دیگر امکانات و ظرفیت های ذاتی هر دستگاه از سوی دبیرخانه صادر شود و فرهنگ سازی لازم در خصوص استفاده از آن صورت گیرد.

مقرر گردید دوره های کوتاه مدت طب سالمندی برای پزشکان و پرستاران و سایر کارشناسان مرتبط استان برگزار و و آموزشهای ویژه سالمندی ارائه و مقدمات راه اندازی دوره تخصصی    MPH سالمندی نیز در دانشگاه علوم پزشکی فراهم گردد.

پیگیری موضوع ایجاد محله یا شهر دوستدار سالمند در تمامی شهرهای استان

تهیه برنامه های آموزشی توسط صدا و سیما با هدف تکریم جایگاه سالمندان و ایجاد نگرش مثبت در آنان، خانواده ها و اجتماع، آموزش شیوه زندگی سالم با توصیه های بهداشتی و درمانی و ایجاد نشاط و امید در سالمندان

مراحل شکل گیری و صدور پروانه فعالیت موسسه مردمی، فرهنگی، هنری اجتماعی و ورزشی ویژه سالمندان( بنیاد فرزانگان) به سرعت پیگیری و مقدمات شروع فعالیت آن فراهم شود.

مقرر گردید کلیه فرمانداران محترم نسبت به برگزاری منظم جلسات شورای سالمندان شهرستان اقدام نموده و گزارش جلسات، تعداد مصوبات، همچنین نتایج حاصل از اجرائی شدن مصوبات قبلی را به دبیرخانه شورای استانی ارسال نمایند.

مقرر گردید دبیرخانه با همکاری سایر اعضاء ( در صورت تامین اعتبار لازم)در سال آتی نسبت به برگزاری یک سمینار در ارتباط با آسیبهای دوره سالمندی اقدام نماید.

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در پنجشنبه بیست و چهارم اسفند 1391 و ساعت 11:58 |

نخستین همایش "پیشگیری و توانمند سازی در سالمندان " در روزهای 14 و 15 اسفند ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه چهاردهم اسفند 1391 و ساعت 11:1 |
 

راز اول

خوردن ماهی به جای گوشت قرمز اولین رمز طول عمر ژاپنی‌هاست که به کاهش خطر حملات قلبی منجر می‌شود. ماهی یکی از اجزای اصلی اغلب غذاهای ژاپنی برای تأمین پروتئین مورد نیاز بدن است. گوشت قرمز قیمت بالاتری دارد و معمولاً به مقدار کمی مصرف می‌شود.

ضمن اینکه ماهی غذای سالم‌تری است و هرچه تازه‌تر باشد فواید بیشتری دارد. ماهی‌ها در ژاپن خام مصرف نمی شوند و روش‌های آماده‌سازی متعددی از جمله کبابی کردن، پختن، سرخ کردن، پوره و ... برای مصرف آنها وجود دارد. همچنین زنان ژاپنی معتقدند که پوست ماهی باعث بروز زیبایی طبیعی پوستشان شده و رنگ چهره را باز می‌کند.

راز دوم

استفاده از سویا در رژیم غذایی دومین راز طول عمر ژاپنی‌هاست. فرآورده‌های سویا به کاهش بیماریهای قلبی و پایین آوردن فشار خون کمک می‌کنند و یک منبع عالی پروتئین محسوب می‌شوند.

توفو (یک نوع غذای ژاپنی که با سویا تهیه می‌شود) و سایر فرآورده‌های سویا از اجزای اصلی رژیم غذایی ژاپنی‌ها هستند. بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که چربی‌های اشباع شده موجود در گوشت و لبنیات باعث افزایش کلسترول خون می‌شود.

اما غذاهای مشتق‌شده از گیاهانی چون سویا اثر معکوسی نسبت به مصرف گوشت و فرآورده‌های لبنی دارند و برای سلامتی بسیار مفیدند. دانه‌های سویا میزان پروتئین کافی و مورد نیاز بدن را بدون داشتن چربی اشباع‌شده و کلسترول موجود در گوشت، تأمین می‌کند.

ضمن اینکه فاقد چربی زیاد موجود در فرآورده‌های لبنی است. سس سویا، توفو و ناتو (دانه‌های سویای مخلوط شده با تخم‌مرغ خام که با برنج خورده می‌شود) نمونه‌هایی از غذاهای تهیه شده با سویا هستند که هر روز توسط مردم ژاپن مصرف می‌شوند.

راز سوم

مصرف آرد گندم و آرد غلات سومین رمز داشتن عمری طولانی است که ژاپنی‌ها از آن بهره‌مندند و به مراحل هضم غذا کمک می‌کند. مصرف نشاسته در رژیم غذایی آنها در حداقل ممکن است و اغلب غذاهایی که می‌خورند اصلاً آرد سفید ندارد.

همچنین رشته فرنگی ژاپنی‌ها از آرد غلات یا آرد گندم تهیه می‌شود که هر دوی این آردها سالم‌تر از آرد سفید غنی شده هستند. برنج نیز یکی دیگر از غذاهای اصلی ژاپنی‌هاست که البته فقط شامل یک کاسه کوچک در هر وعده غذایی است و نه بیشتر!

راز چهارم

داشتن وعده‌های غذایی کم‌حجم رمز دیگر افزایش طول عمر است. پرس‌های غذایی کوچک امکان غذا خوردن بیش از اندازه را کاهش می‌دهد و بدین منظور غذاهای ژاپنی‌ها در ظروف کوچکی سرو می‌شود.

همچنین خوراک ژاپنی‌های سنتی تقریباً نصف یک پرس غذای معمولی غربی‌هاست. با وجود اینکه اغلب غذاهایی که این افراد می‌خورند سالم است ولی در غذا خوردن زیاده‌روی نمی‌کنند و سهم هر نفر مقدار ناچیزی را شامل می‌شود.

راز پنجم

آخرین رمز از اسرار ژاپنی‌ها مصرف چای است. چای اثرات ناسالم غذاها را در بدن از بین می‌برد؛ در حقیقت مصرف چای سبز ژاپنی یا چای چینی که به صورت سرد یا گرم تهیه می‌شود، مزایای متعددی برای سلامتی دارد.

چای نصف کافئین موجود در قهوه را دارد و به تجزیه روغن در دستگاه گوارش کمک می‌کند؛ به همین دلیل ژاپنی‌ها معمولاً هنگام صرف غذا چای می‌نوشند؛ به ویژه وقتی که غذاهای سرخ‌شده می‌خورند

منبع : http://nce.behzisti.net/news/CNews.aspx?item=108

از تارنمای شورای ملی سالمندان کشور

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در چهارشنبه نهم اسفند 1391 و ساعت 11:47 |

بسمه تعالي

صورتجلسه نشست مشترک دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان و اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح  

 

اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی

دبیرخانه شورا

فرم صورتجلسه

صورتجلسه نشست مشترک دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان و اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح 

شماره جلسه:1

تاریخ جلسه30/11/1391

ساعت شروع و خاتمه:13 الی 14:30

محل تشکیل جلسه: دفتر مدير كل تامین اجتماعی نیروهای مسلح

تعداد اعضاء اصلی حاضر در جلسه:5

تعداد اعضاء اصلی غیرحاضر در جلسه:0

تعداد کل افراد شرکت کننده درجلسه:5

شماره صفحه: 2

موضوع مورد بررسی

شرح مذاکرات

ردیف در وظایف

تشكيل اولين نشست مشترک دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان و اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح، متعاقب عقد تفاهم نامه همکاری خدمات حمایتی و امدادی از سوی سازمان های مربوطه کشوری

متعاقب نشست های مشترک دو جانبه دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان با سایر ادارات که به منظور معرفی این شورا و جلب مشارکت بین بخشی انجام می شود و در پی انعقاد تفاهم نامه همکاری خدمات حمایتی و امدادی در هفته سالمند سال جاری از سوی دبیرخانه شورای ملی ساماندهی سالمندان کشور با سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح، روز دوشنبه 30/11/91 نشست مشترکی با آن دستگاه در استان برگزار شد.

در ابتدای جلسه امیر فرشاد، مسئول موسسه حامد اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح استان ضمن خیرمقدم خاطرنشان کردند که در دو سال گذشته از سوی مقام معظم رهبری رسیدگی به امور بازنشستگان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به موسسه حامد(حمایت و امداد) که یک موسسه مردم نهاد می باشد واگذار شده است. این موسسه ضمن سرکشی به روستاها نسبت به شناسایی سالمندان این نهاد اقدام کرده است.

عباس آبادی معاون توانبخشی استان ضمن اعلام آمار سال 1385 که مشخص می کرد 9.5 درصد جمعیت استان سالمند بود و در کل کشور نیز استان خراسان جنوبی به لحاظ آماری دومین استان سالمند محسوب می شود این موقعیت را در قالب فرصت و تهدید مورد بررسی قرار داد و نبود متخصص طب سالمندی در استان را ضعف بزرگی دانست. همچنین براساس آمار مربوط به سرشماری سال 91 جمعیت سالمندی این استان بالغ از سوی اداره آمار بالغ بر 67هزار نفر اعلام شده است.

چوبداری مدیرکل بازنشستگی تامین اجتماعی نیروهای مسلح استان نیز رسیدگی به امور مربوط به سالمندان را دغدغه مشترک دانستند و افراد تحت حمایت سالمند آن دستگاه را بالغ بر 4000 نفر اعلام داشتند. همچنین کانون های مختلفی چون آجا، ناجا و سپاه را از جمله کانون های فعال سالمندان آن دستگاه برشمردند.

دکتر متقی نیا ریاست خدمات درمانی تامین اجتماعی نیروهای مسلح نیز خواستار برنامه ریزی به منظور آموزش های مرتبط با افزایش امید به زندگی همراه با سلامت، آموزش کارمندان در چندسال آخر اشتغال و مباحث حقوقی شدند. ایشان پیشنهاد دادند که اقداماتی چون درنظرگرفتن آرم خودرو برای سالمندان می تواند به تکریم ایشان کمک کند.

در پایان مقرر شد یک نسخه از پیش نویس سند ملی برنامه راهبردی سالمندان کشور به همراه دو نسخه از مصوبات شوراهای ساماندهی سالمندان استان و آدرس وبسایت دبیرخانه ملی سالمندان نیز برای اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح استان ارسال گردد و از ایشان برای معرفی یک رابط و شرکت در شورای آتی سال 91 دعوت بعمل آمد و تعدادی از اقدامات دبیرخانه شورا نیز از سوی مرجانی کارشناس دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان به اطلاع ایشان رسید.

 

 مصوبات:

مصوبه

پيگيري كننده

دعوت از اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح برای عضویت در شورای ساماندهی سالمندان استان و شرکت در جلسه آتی

دبیرخانه (بهزیستی)

معرفی یک نفر رابط شورای ساماندهی سالمندان به دبیرخانه

 

تامین اجتماعی نیروهای مسلح

استفاده از ظرفیت بنیاد فرزانگان استان

برگزاری دوره های آموزشی شیوه زندگی سالم با ارتباط با دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

عضویت در یک یا چند کمیته تخصصی پس از تایید عناوین و اعضا در شورای آتی استان

 اعضاء حاضر در جلسه:

ردیف

نام و نام خانوادگی

پست سازمانی

1.         

علیرضا چوبدار

مدیرکل تامین اجتماعی نیروهای مسلح خراسان جنوبی

2.         

تیمسار علی فرشاد

سرپرست موسسه حامد تامین اجتماعی نیروهای مسلح خراسان جنوبی

3.         

دکتر احمد متقی نیا

سرپرست خدمات درمانی اداره کل تامین اجتماعی نیروهای مسلح خراسان جنوبی

4.         

عبداله عباس آبادی

معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی

5.         

معصومه مرجانی

کارشناس دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان بهزیستی خراسان جنوبی

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه ششم اسفند 1391 و ساعت 9:43 |
نخستین همایش "پیشگیری و توانمند سازی در سالمندان " در روزهای 14 و 15 اسفند ماه در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار می شود.

این همایش دو روزه به همت سازمان بهزیستی کشور به عنوان دبیر شورای ملی سالمندان و با همکاری گروه سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در قالب 5 کارگاه "پیشگیری از معلولیت ها و آسیب های دوران سالمندی"،"مراقبت و توانبخشی سالمندان،" حمایت های اجتماعی سالمندان"، توانمند سازی سالمندان"و "مسائل فرهنگی و سبک زندگی در سالمندان" برگزار می شود.

عصر امروز نشست تخصصی هماهنگی و تنظیم برنامه های  این همایش، در سالن اجتماعات سازمان بهزیستی کشور برگزار شد.

در این جلسه دکتر هاشمی رئیس سازمان و دبیر شورای ملی سالمندان، نحوی نژاد رئیس دبیر خانه شورای ملی سالمندان به همراه اعضای این شورا و همچنین جمعی از  اعضای هیات علمی دانشگاه ها، کارشناسان سالمندی و اعضای تشکل های غیردولتی سالمندان حضور داشتند. 

 دکتر هاشمی رئیس سازمان بهزیستی و دبیر شورای ملی سالمندان در این جلسه با تاکید بر اهمیت برگزاری این همایش گفت: دبیرخانه شورای ملی سالمندان از سال گذشته و با هدف همگرایی تمامی دستگاه ها  برای ارتقای سلامت سالمندان ؛برنامه های جدیدی را آغاز کرده است.

وی  نگاه سازمان بهزیستی به عنوان متولی این همایش را بسیار مثبت ارزیابی کرد و افزود:اعتبار لازم برای برگزاری این همایش تامین شده است. 

در ادامه این نشست اساتید و صاحب نظران سالمند شناسی به بیان نظرات خود در زمینه محورهای همایش و نحوه برگزاری آن پرداختند. لزوم تقسیم جمعیت سالمند کشور به" افراد مولد اجتماعی "و نیز" گروه نیازمند به مراقبت " به عنوان یکی از نکات کلیدی مد نظر شرکت کنندگان، مورد تاکید قرار گرفت.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در پنجشنبه سوم اسفند 1391 و ساعت 9:21 |

بسمه تعالي

صورتجلسه نشست کمیته ویژه پیگیری مسائل و نیازها ی سالمندان تحت حمایت ادارات کل کمیته امداد حضرت امام (ره) و بهزیستی استان خراسان جنوبی

 

اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی

دبیرخانه شورا

فرم صورتجلسه

نشست بحث و تبادل نظر کمیته ویژه پیگیری مسائل و نیازهای سالمندان تحت حمایت ادارات کل کمیته امداد و بهزیستی

شماره جلسه:1

تاریخ جلسه24/11/1391

ساعت شروع و خاتمه:8:30 الی 10

محل تشکیل جلسه: اداره کل کمیته امداد

تعداد اعضاء اصلی حاضر در جلسه:6

تعداد اعضاء اصلی غیرحاضر در جلسه:-

تعداد کل افراد شرکت کننده درجلسه:6

شماره صفحه: 1

موضوع مورد بررسی

شرح مذاکرات

ردیف در وظایف

به منظور پیگیری مصوبات دومین جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان، نشست مشترک و صمیمی ادارات کل بهزیستی و کمیته امداد حضرت امام (ره) با حضورمعاون امور توانبخشی و کارشناس دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان با معاونت حمایت و سلامت، رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه، رئیس اداره حمایت های اجتماعی و رابط شورای ساماندهی سالمندان اداره کل کمیته امداد روز سه شنبه مورخه 24/11/91 و با هدف تشکیل کمیته ویژه پیگیری مسائل و نیازهای سالمندان تحت حمایت در این دو نهاد برگزار شد.

در این جلسه که با هدف بحث و بررسی همه جانبه موضوعات مرتبط با سالمندان تحت حمایت این دو نهاد تشکیل شد از سوی حاضرین مسائل مربوطه که مهم ترین آنها در ذیل ارائه می شود مطرح و مقرر گردید در جلسه آتی شورای ساماندهی سالمندان استان تصویب شوند.

آقای نخعی معاونت محترم حمایت و سلامت اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره) با اشاره به اینکه برای گروه سالمندان بعنوان شهروندان ارشد کم کاری شده است و مورد بی مهری قرار گرفته اند عمده ترین مشکلات سالمندان تحت حمایت را نداشتن بیمه مناسب، عدم فرهنگ سازی از سوی رسانه های جمعی بطور مطلوب و جدی در خصوص مسائل مربوط به سالمندی، نبود بانک جامع ارائه خدمات، نداشتن آمار سالمندان به تفکیک بازنشستگان و تحت حمایتی ها، عدم اطلاع رسانی خانه های سالمندان روزانه استان از سوی شهرداری ها، نداشتن برنامه در خصوص تامین بخشی از هزینه های درمان ،دسترسی آسان به مراکز درمانی و ترغیب جوانان به نگهداری سالمند در منزل و تکریم سالمندان دانستند.

در ادامه آقای عباس آبادی معاونت محترم امور توانبخشی اداره کل بهزیستی استان نیز ضمن ابراز این نکته که همکاران کمیته امداد همواره همیار همیشگی بهزیستی بوده اند و نگاه حمایتی و تخصصی مشترک بین دو نهاد وجود دارد که به حل مسائل سالمندان کمک خواهد کرد اجرایی به مصوبه ردیف 6 از مصوبات دومین شورای ساماندهی سالمندان استان و لزوم تشکیل کمیته ویژه بررسی نیازهای جامع در سالمندان تحت حمایت را متذکر شدند.ایشان عمده مشکلات سالمندان تحت حمایت را مشکلات معیشتی، توانبخشی و خانوادگی دانستند. در ادامه به بخشی از وظایف مهم شورای ساماندهی سالمندان نیز اشاره داشتند.

جناب آقای چاجی رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه اداره کل کمیته امداد نیز با اعلام انعقاد تفاهم نامه مشترک با دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در خصوص برگزاری دوره های آموزشی "شیوه زندگی سالم" پیشنهاد دادند این آموزش ها عملیاتی شود و بعنوان طرح تحقیقاتی نیز در منطقه آثار آن مورد بررسی قرار گیرد. همچنین معاینات ادواری سالمندان و راهکارهایی برای حل مشکلات بیماریهای صعب العلاج را ضروری دانستند. همچنین به نتایج طرح های پژوهشی انجام شده در کمیته امداد در سال های گذشته اشاره کردند که برای احصاء نیازهای سالمندان تحت حمایت انجام شده است.

·         جناب آقای احمدی رئیس اداره حمایت های اجتماعی اداره کل کمیته امداد نیز حفظ ستون سالمند در خانواده را بسیار مهم شمردند و سالمندی را پدیده ای طبیعی دانستند که استان خراسان جنوبی نیز از آمار بالای جمعیتی سالمند برخوردار است و فقر اقتصادی را اساس فقر تغذیه ای دانستند که برای کمک به تخفیف سوء تغذیه در سالمندان ارائه یک وعده غذای گرم در روستاهایی در استان را جزء برنامه های انجام شده و پیشنهادی خود دانستند و پیگیری صدور کارت منزلت و کارت سلامت، تدوین برنامه های ورزشی سالمندی و فرهنگ سازی ازدواج سالمندان بیوه را از دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان خواستار شدند.

 

مصوبات/پیشنهادات :

مصوبه

پيگيري كننده

احصاء نیازهای سالمندان تحت حمایت در قالب طرح های پژوهشی مشترک

 

 

 

 

 

دبیرخانه شورا(طرح در شورای ساماندهی آینده )

پیگیری فرهنگ سازی از سوی رسانه های جمعی بطور مطلوب و جدی در خصوص مسائل مربوط به سالمندی

اطلاع رسانی خانه های سالمندان روزانه استان از سوی شهرداری ها و بهزیستی

اجرای دوره آموزش شیوه زندگی سالم به صورت عملیاتی

ارائه یک وعده غذای گرم در روستاها با مشارکت خیرین

پیگیری صدور کارت منزلت

فرهنگ سازی ازدواج سالمندان بیوه

فعال سازی تمامی کمیته های تخصصی رسیدگی به امور سالمندان در اسرع وقت

اعضاء حاضر در جلسه:

ردیف

نام و نام خانوادگی

پست سازمانی

1.          

علی اکبر نخعی

معاونت حمایت و سلامت اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره)

2.          

عبداله عباس آبادی

معاونت امور توانبخشی اداره کل بهزیستی

3.          

محمد رضا  چاجی

رئیس اداره بهداشت، درمان و امور بیمه اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره)

4.          

محمد رضا  احمدی

رئیس اداره حمایت های اجتماعی اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره)

5.          

اصغر پناهی

رابط شورای ساماندهی سالمندان در اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره)

6.          

معصومه مرجانی

کارشناس دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه سی ام بهمن 1391 و ساعت 10:3 |

صورتجلسه نشست مشترک دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان خراسان جنوبی با معاونت های جوانان و داوطلبین جمعیت هلال احمر استان به مناسبت دهه مبارک فجر 91

 به مناسبت دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی و به منظور پیگیری مصوبه ردیف شماره 7 از مصوبات دومین جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان و تاکید رئیس محترم دبیرخانه شورای ملی ساماندهی سالمندان کشور مبنی بر استفاده از ظرفیت داوطلبی اداره کل جمعیت هلال احمر به منظور توانمندسازی سالمندان امروز یکشنبه مورخ 15/11/91 نشست مشترکی از سوی دبیرخانه شورای ساماندهی استان(معاون امور توانبخشی و کارشناس مسئول دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان) با دو معاونت جوانان و داوطلبین جمعیت هلال احمر استان برگزار شد.

در ابتدای جلسه؛ عباس آبادی معاون امور توانبخشی استان ضمن اعلام این نکته که از سال 1385 شورای ساماندهی سالمندان در استان فعال شده است به معرفی این شورا ، اهداف، مصوبات اخیر و اعضاء آن پرداخت . ایشان با اشاره به اینکه طبق آمار سال 85؛ استان خراسان جنوبی دارای 5/9% جمعیت سالمند حدود 64000 نفر سالمند بوده و بعد از استان گیلان دومین استان سالمند کشور می باشد، لزوم مشارکت بین بخشی در خصوص ساماندهی مسائل مربوط به سالمندان و رفع نیازهای این شهروندان ارشد را خواستار شدند.

مرجانی کارشناس مسئول دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان نیز ضمن اشاره به آیین نامه شورای ساماندهی سالمندان و پیش نویس سند ملی برنامه سالمندان کشور؛ به تشریح وظایف مهم شورای ساماندهی سالمندان به پرداختند.

صبوری؛ معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان نیز با بیان اینکه ادارات بهزیستی و هلال احمر بعنوان مجموعه حمایتی و با رویکردهای مشترک می توانند در ارائه خدمات به نیازمندان و به طور خاص سالمندان وحدت رویه داشته باشند؛ تعدادی از وظایف خود در آن معاونت را برشمردند. که از آن جمله اعزام جمعیت نیکوکاری از افراد زیر 29 سال به صورت کاروان های نیکوکاری جوانان به روستا برای رفع نیازهای مختلف سالمندان روستا منجمله نظافت خانه، تعمیر منزل ، توزیع سبد غذایی و سایر موارد به مناسبت های مختلف را می توان نام برد . وی عنوان داشت  این مهم می تواند با اعلام نیاز دهیاری ها، احصاء و شناسایی سالمندان روستا در قالب تیم های مشترک بهزیستی و هلال احمر مدیریت و اجرا شود که در مناسبت های مختلف در یک روز مشخص و در صورت تامین اعتبار یا مشارکت خیرین در گذشته نیز در قالب طرح نیابت انجام شده است.

قاسمی معاون داوطلبین هلال احمر نیز وظیفه اصلی آن معاونت را که با افراد بالای 29 ساماندهی می شود، ساماندهی خیرین و ارائه خدمات حمایتی به افراد نیازمند که تحت حمایت هم نیستند، به ویژه بیماران سرطانی، عنوان نمود. ایشان خواستار ایجاد بانک مشترک ثبت ارائه خدمات حمایتی بین بهزیستی، کمیته امداد و هلال احمر برای جلوگیری از موازی کاری در ارائه خدمات شدند.

ایشان متذکر شدند اقدامات انجام شده در قالب طرح های نیابت، داوطلب کار روستا(کمک در بخش کشاورزی به سالمندان روستا )، مهرورزان آسمانی( اهدا کیف کمک های اولیه به سالمندان)، اعزام کاروان های سلامت (ویزیت رایگان پزشکی)، آموزش سالمندان و حمایت از ایشان ساماندهی می شود.

در پایان مقرر شد در جلسه بعدی شورای ساماندهی سالمندان استان از هلال احمر نیز بعنوان عضو دعوت بعمل آید. همچنین برای اولین بار و در اقدامی مشترک  و به مناسبت دهه مبارک فجر چهارشنبه همین هفته مورخ 18/11/91 تیم مشترکی از بهزیستی و هلال احمر به روستای میریک از توابع بخش القورات شهرستان بیرجند برای ارائه خدمات به سالمندان نیازمند منطقه اعزام خواهند شد.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه پانزدهم بهمن 1391 و ساعت 13:30 |
برگزاری جلسه مشترک بهزیستی و شهرداری قاین به منظور شناسایی محله های دوستدار سالمند بر اساس چک لیست ارسالی از دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان استان

رمپ - خ طالقانی

ایستگاه معلولین - خ امام

پل هم سطح - خ طالقانی

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه نهم بهمن 1391 و ساعت 11:42 |

پیاده رو خیابان خرمشهر (از جهارراه آموزش و پرورش تا میدان سپاه ) :

دارای سطح صاف و هموار و بدون اختلاف سطخ و غیرلغزنده  ،وجود صندلی مناسب سالمندان  ،دارای عرض مناسب جهت عبور صندلی چرخدار ،عاری از موانع مانند دست فروش های خیابانی ،درخت و....

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه هشتم بهمن 1391 و ساعت 8:50 |

جلسه رابطین دستگاههای عضوء شورای ساماندهی سالمندان خراسان جنوبی  در ساعت 10 صبح مورخ 4/10/1391 با حضور معاون امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی و کارشناسان و نمایندگان دستگاه های عضو، در محل اداره کل بهزیستی برگزار شد.

در این جلسه، عبدا... عباس آبادی،معاون توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی گفت: خدمت رسانی به سالمندان یک وظیفه شرعی واخلاقی است و با فرهنگ سازی اجتماعی می توان بسیاری از مشکلات دوران سالمندی را کاهش داد.

عباس آبادی افزود: استان خراسان جنوبی با جمعیت بیش از 60هزار نفر سالمند، دومین استان از لحاظ نرخ رشد سالمندی در کشور است که این موضوع هم می تواند یک فرصت و هم یک تهدید برای استان ما باشد.

وی با اشاره به اینکه نرخ متوسط جمعیت سالمندان در کشور7/8 درصد است، گفت:  در خراسان جنوبی نرخ جمعیت سالمندی حدود 10 درصد است.

معاون امور توانبخشی اداره کل بهزیستی خراسان جنوبی گزارش کوتاهی در خصوص مناسب سازی اماکن و معابر عمومی ارائه داد وافزود: در استان خراسان جنوبی فقط26درصد از معابر واماکن عمومی مناسب سازی شده است. وی در ادامه خواستار توجه بیشتر مسئولین در خصوص مناسب سازی اماکن عمومی ومعابر به منظور تسهیل تردد سالمندان شد.

در ادامه جلسه، نخعی کارشناس مسئول دبیرخانه ستاد ساماندهی سالمندان استان؛ عناوین کارگروه های شورا و اعضاء هرگروه را مطرح نمود وبا بحث وتبادل نظر و اظهار نظرات کارشناسی، مقرر گردید اعضاء نهائی کارگروه ها ازطرف معاونت محترم سیاسی و امنیتی استانداری خراسان جنوبی تایید ودر جلسه آتی شورا ابلاغ شود.

درادامه از سوی نمایندگان دستگاه های حاضر در جلسه برخی مصوبات جلسات قبلی از قبیل: برگزاری همایش تجلیل از سالمندان فرهیخته ونمونه استان ؛ دعوت از سالمندان به منظور حضور در همایش پیاده روی عمومی ؛ برنامه ریزی به منظور تهیه وچاپ کتابچه حاوی دست نوشته ها وخاطرات آموزنده سالمندان استان و پیگیری تشکیل کانون بازنشستگی در همه دستگاههای ستادی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در پایان اعضای حاضر در جلسه گزارشی مختصر از اقدامات بعمل آمده در خصوص سالمندان وبازنشستگان ادارات متبوع خود و همچنین پیشنهاداتی را مطرح کردند.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در سه شنبه پنجم دی 1391 و ساعت 10:30 |

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بهزیستی کشور، وی اظهار داشت: موضوع فعالیت فرهیختگان سالمند مهمترین برنامه های سازمان بهزیستی است که از سال گذشته توجه ویژه ای در این خصوص شده است.

وی به راه اندازی دبیرخانه شورای ملی سالمندان در سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: با راه اندازی این دبیرخانه خدمات ارائه شده به سالمندان منظم تر و کامل تر خواهد شد.

هاشمی با اشاره به اعلام آمادگی سازمان بهزیستی برای حمایت از سالمندان هنرمند گفت: در همین زمینه سازمان بهزیستی تفاهم نامه ای را با عزت اله انتظامی بعنوان نماینده هنرمندان امضاء خواهد کرد که در همین راستا بنا داریم در 2 فاز برنامه ریزی شده خدمات خود را به سالمندان هنرمند ارائه کنیم.

هاشمی اضافه کرد: در فاز اول یک سرای سالمندان در تهران و در یکی از مناطق قیطریه،دولت یا پاسداران ویژه هنرمندان راه اندازی خواهد شد که بنا داریم این سرای سالمندی را تا پایان اردیبهشت 92 افتتاح کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به ظرفیت در نظر گرفته شده در سرای سالمندان هنرمند اشاره کرد و گفت: تمهیداتی برای نگهداری 50 نفر از هنرمندان در این مجموعه پیش بینی شده است.

هاشمی در ادامه به فاز بعدی تفاهم نامه امضاء شده با عزت اله انتظامی بعنوان نماینده هنرمندان اشاره کرد و افزود: تشکیل بنیاد فرهیختگان یکی دیگر از برنامه های سازمان است ضمن اینکه بنا داریم در آینده نزدیک مجتمع تخصصی سالمندی را با مشارکت هنرمندان افتتاح کنیم.

در ادامه این مراسم عزت اله انتظامی با بیان اینکه احساس خوبی را برای امضاء این تفاهم نامه با سازمان بهزیستی دارم گفت: دغده های زیادی را طی این سالها برای کمک به همکارانم و دیگران داشته ام و از کودکی این موضوع در درون من شکل گرفته است.

وی تصریح کرد: وقتی نگاه می کنم همکارانم بعد از مدتها کار و تلاش از کار افتاده و در منزل می مانند ناراحت شده و دوست دارم کاری برای آنها کنم.

این هنرمند کشورمان اضافه کرد: زمانی که بهزیستی آمادگی خود را برای امضاء این تفاهم نامه اعلام کرد اشک از چشمهایم جاری شد و امیدوارم با راه اندازی این سرای سالمندان بتوانیم خدمات خوبی را به جامعه هنرمند ارائه کنیم.

 

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در شنبه دوم دی 1391 و ساعت 9:31 |
معرفی بنیاد فرزانگان به دستگاه های مختلف
 
رئیس سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: به منظور اعطای مجوز به بنیاد فرزانگان مقرر شد تا این بنیاد به دستگاه های مختلف برای تسهیلات و ایجاد شعبات مختلف در استان ها معرفی شود.

همایون هاشمی، با اشاره به اینکه به زودی از عزت الله انتظامی دعوت می شود تا در جلسه ای با سازمان بهزیستی زوایای مختلف تشکیل بنیاد فرزانگان بررسی شود،افزود: مقرر شده جهت اعطای مجوز به بنیاد فرزانگان برای دریافت تسهیلات و ایجاد شعب مختلف در استان ها این بنیاد به دستگاه های مختلف معرفی می شود.

وی یادآور شد: ارائه خدمات به صورت شبانه روزی از دیگر اقداماتی است که قرار است برای بنیاد فرزانگان لحاظ شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران حوان

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه سیزدهم آذر 1391 و ساعت 10:35 |

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در پنجشنبه سیزدهم مهر 1391 و ساعت 12:37 |

پیام وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز جهانی سالمند
دکتر شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بمناسبت روز جهانی سالمند پیامی صار کرد که در جشن روز سالمندان توسط دکتر نحوی نژاد، ریس دبیرخانه شورای ملی سالمندان سازمان بهیستی کشور، در سالن 17 شهریور قرائت شد.

بسم الله الرحمن الرحیم

قال رسول الله (ص): اَلْبَرَکَةَ مَعَ اَکابِرَکُم

پدران و مادران فرزانه ، جهاندیدگان فرهیخته

اول اکتبر هر سال میلادی که مصادف با دهم مهر ماه در سالجاری گردیده از سوی مجمع عمومی سازمان ملل بعنوان روز جهانی سالمندان نامگذاری شده است و هر ساله به همین مناسبت مراسم ویژه ای در مناطق گوناگون دنیا برگزار می شود.

نظام مقدس جمهوری اسلامی که تاسیس و برقراری آن مرهون رهنمودها و رهبری آن پیر فرزانه حضرت امام خمینی (ره) و جانفشانی شهدا و ایثارگران بوده است، نیل به عدالت اجتماعی و محرومیت زدایی را سرلوحه اهداف الهی خود قرار داده و تکریم به سالمندان و احترام به توانمند یهای آنان را با الگو گرفتن از منابع غنی فرهنگی اسلام عزیز که برگرفته از آیات روحبخش قرآن و روایات گرانسنگ ائمه معصومین (ع) و مشتمل بر مضامین دقیق و جنبه های انسانی بزرگداشت و رفاه جهاندیدگان می باشد، بنا نموده است.

 سیاستهای مهرورزی و عدالت طلبی دولت خدمتگزار نیز متأثر از استنادات و میثاق های بین المللی نبوده بلکه در راستای اعتلاء خدامحوری و اجرای فرامین بزرگان دین و منویات رهبر معظم انقلاب قرار دارد که در این عرصه توجه به معضلات و چالش های فراروی جمعیت سالمند و تلاش در راستای آسایش، آرامش و رفاه اجتماعی، اقتصادی و معنوی این عزیزان از جایگاه والایی برخوردار می باشد.

سازمان بهزیستی کشور که از ارکان اصلی حوزه رفاه اجتماعی کشور می باشد بنا به وظیفه ذاتی و قانونی خود ماموریتهای مهم و خطیری نظیر پیشگیری از معلولیتها و آسیبهای اجتماعی، آموزش های فرهنگی و تربیتی در دوران کودکی و نوجوانی، آموزش مهارتهای زندگی در تمام مقاطع زندگی، مشاوره های روانشناختی، مداخله در بحرانهای اجتماعی و بلایای طبیعی، تلاش در جهت فقر زدایی و ارتقاء سطح زندگی آسیب دیدگان اجتماعی و معلولان، توانبخشی جسمی-روانی-اجتماعی معلولان و سالمندان و ... را عهده دار گردیده که این سازمان را شایسته حمایت همه جانبه از سالمندان قرار داده و به همین دلیل از سوی مراجع ذیربط بعنوان دبیر شورای ملی سالمندان برگزیده شده است تا بتواند از طریق هم افزایی ظرفیتهای بالقوه وزارتخانه ها و دستگاههای گوناگون با ماهیت فرهنگی و تبلیغی ،آموزشی، رفاهی، بهداشتی ،عمرانی و اقتصادی و ساماندهی وضعیت سلامت و رفاهسالمندان در نهایت شاخصهای زندگی این عزیزان را ارتقاء بخشد.

اینجانب با اذعان به اینکه قشر جهاندیدگان فرهیخته ایران اسلامی شایسته برخورداری از آسایش و رفاه روزافزون می باشند ، اقدامات و فعالیتهای مفید شورای ملی سالمندان را علیرغم فراز و فرودهای حادث شده در سالیان پس از تشکیل آن، مثبت ارزیابی کرده و تدوین پیش نویس سند ملی برنامه های راهبردی سالمندان کشور که با بهره گیری از نظرات کارشناسی دستگاههای عضو شورای ملی سالمندان و با ظرافت و دقت مسائل سالمندی و رویکردهای کلان کشوردر این زمینه را تبیین نموده است رااقدامی زیربنایی برای حل معضلات جامعه سالمندان کشور در تمامی عرصه ها ارزیابی می نمایم.

  باتوجه به ازدیاد جمعیت سالمندان کشور در سالیان آتی حرکت در جهت توانمندسازی جسمی، روحی و معنوی، بهبود وضعیت معشیتی، گسترش فرهنگ تکریم، ایجاد زمینه بهره گیری از تجارب و ارتقاء وضعیت مراقبت های بهداشت، درمان و توانبخشی سالمندان از جمله اهدافی است که با جدیت پیگیری خواهد شد.

بدون شک همبستگی ملی، حمایت اجتماعی، ایجاد و تقویت روحیه خود باوری و اتکاء به نفس و مشارکت عمومی راه رسیدن به اهداف  فوق الذکر را تسهیل می نماید.

در سالجاری و در راستای توسعه ابعاد آگاهسازی عمومی با بهره گیری از ظرفیت رسانه های جمعی، هفته بزرگداشت منزلت سالمندان از روز هشتم لغایت سیزدهم مهر ماه تعیین گردیده و برنامه های متنوعی با مشارکت نهادهای مردمی فعال امور سالمندان سراسر کشور و با عناوین گوناگون که در راس آنها توانمند سازی و رویکردهای ارزشی به مقوله سالمندی وجود دارد، برگزار خواهد گردید.

  سلامت، آسایش، بهروزی و طول عمر با برکت مقام معظم رهبری، دلسوزان نظام و پیران فرزانه این مرز و بوم را از درگاه باریتعالی مسئلت می نمایم.

                                                                                             

 دکتر شیخ الاسلامی
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در چهارشنبه دوازدهم مهر 1391 و ساعت 13:1 |



+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه دهم مهر 1391 و ساعت 15:45 |


Powered By
BLOGFA.COM


l