در تاریخ 12/2/91 - بازديد رياست محترم اداره بهزيستي از زحمات هيات مديره و مدير عامل محترم و پرسنل خدوم و زحمتكش اين بنياد خيريه تقدير و تشكر نمودند .سيد حسين پارساي محبي افزودند: بنياد خيريه و خيرين محترم نقش مهم و با ارزشي در راستاي خدمت رساني به مردم به خصوص معلولين و جامعه هدف بهزيستي دارند و از كمك هاي آن بنياد خيريه جهت دارو و درمان معلولين و خانواده هاي نيازمند و همچنين ايجاد اشتغال براي معلولين تحت پوشش اين اداره قدرداني نمودند و لوح تقدير مدير كل محترم بهزيستي استان خراسان جنوبي جناب آقاي محمد اكبري مطلق را تقديم نامبرده نمودند.

مدير عامل محترم بنياد خيريه دارالشفاء امام حسين (ع)ضمن خوشامدگويي خداوند متعال را جهت تصدي اين پست و خدمت به مردم و نيازمندان سپاس نمودند.آقاي حسين اكبري در ادامه فرمودند بنياد خيريه امام حسين (ع) شهرستان فردوس به عنوان يك سازمان مردم نهاد با هدف كمك به امر دارو و درمان محرومين و افراد بي بضاعت جامعه و راه اندازي درمانگاه هاي خيريه در خرداد ماه 1382 فعاليت خود را آغاز و در اولين اقدام با كمك افراد خير و نيكوكار در مرداد ماه سال 1385 اولين درمانگاه خيريه در سطح (بشرويه-سرايان-فردوس)به نام دارالشفاء امام حسين (ع)  شامل بخش هاي پزشك عمومي-دندانپزشكي-متخصص اطفال-مامايي و تنظيم خانواده-تنها داروخانه شبانه روزي منطقه- فيزيوتراپي-متخصص بيهوشي-تزريقات و پانسمان مردان و زنان و گياه درماني و حجامت را به بهره برداري رساند و زمينه اشتغال 54 نفر را فراهم نموده است كه تعداد 2 نفر از معلولين جسمي حركتي و 3 نفر از خانواده هاي تحت پوشش بهزيستي مشغول به كار شده اند كه حدود 10% از نيرو هاي مشغول به كار در اين بنياد از جامعه هدف بهزيستي مي باشند و اين جاي تقدير و تشكر دارد. همچنين اين بنياد با استفاده از شيوه هاي نوين جلب مشاركت هاي مردمي تاكنون توانسته است كمك هاي شاياني در زمينه تامين دارو و درمان محرومين و دردمندان بي بضاعت جامعه چه به صورت مستقيم و چه غير مستقيم ارائه نمايد و به يك نقطه اميد براي دردمندان محروم تبديل شود كه تنها در طي سال 1390 بالغ بر 667 ميليون ريال در بخش دارو و درمان و تامين هزينه دردمندان بي بضاعت جامعه هزينه شده است. که از این میان جهت تامين هزينه دارو و درمان 290 نفر از مددجويان تحت پوشش بهزيستي در منطقه فردوس –بشرويه- سرايان مبلغ 60707000 ريال هزينه شده است.

انجام طرح مراقبت در منزل معلولين جسمي حركتي و ضايعه نخاعي  شهرستان را نیز به عهده دارندكه حدود 15 نفر از معلولين تحت پوشش اداره بهزیستی از خدمات پزشكي-پرستاري-فيزيوتراپي و مددكاري اين بنياد خيريه بهرمند ميشوند.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه هفدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 13:26 |

     در تاریخ 12/2/91ریاست و کارشنان اداره بهزیستی فردوس از مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه ارمغان بازدید کردند.

در اين بازديد رياست محترم اداره بهزيستي فردوس ضمن عرض خسته نباشيد و تشكر از زحمات مديريت محترم مركز و پرسنل آن خاطر نشان نمودند: تاسیس مراکز آموزش و توانبخشي حرفه اي معلولين از اولويت هاي سازمان بهزیستی جهت اموزش و توانمندسازی انان مي باشد.آقاي سيد حسين پارساي محبي افزودند :اميد است با راه اندازي مجدد اين مركز با مديريت جديد شاهد پيشرفت در زمينه آموزش و حرفه آموزي معلولين كم توان ذهني باشيم.

 در ادامه مديريت محترم مركز ارمغان در خصوص راه اندازي مجدد اين مركز با مديريت جديد در اواخر سال 1390 خبر دادند.آقاي محمد اكبري بيان نمودند :ظرفيت اسمي اين مركز 30 نفر مي باشد كه هم اكنون 10 نفر كم توان ذهني زير 14 سال به صورت مختلط در بخش آموزش و 10 نفر كم توان ذهني دختر بالاي 14 سال در بخش حرفه آموز ي كه از آموزش معرق و قلاب بافي بهره مند مي شوند در مركز حضور دارند.

ساعات كاري اين مركز از 8 الي 14 مي باشد كه يك وعده چاشت و يك وعده غذاي گرم طبق برنامه غذايي كارشناس تغذيه شبكه بهداشت شهرستان تهيه و سرو مي گردد. مركز دارايي كارشناسان گفتاردرماني روانشناسي و مددكاري و مربي حرفه آموزي مي باشند كه امر آموزش و توانبخشي به معلولين ذهنی را انجام مي دهند.

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه هفدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 13:21 |

بسمه تعالی

معاون امور توانبخشی بهزیستی؛ ضمن اعلام موضوع فوق، دوره زمانی تمدید شده را از تاریخ 1/12/1390 لغایت 10/4/1391 ذکر نمود و یادآور گردید از جمعیت نزدیک به 13000 نفری توانخواهان تحت حمایت بهزیستی استان، تعداد 9100 نفر از معلولان در گروه های جسمی حرکتی، ناشنوائی، نابینائی، ذهنی، سالمندان، بیماران روانی مزمن و چند معلولیتی که در اولویت نیاز به مراجعات و پیگیریهای پزشکی و توانبخشی قرار دارند، در سامانه بیمه تکمیلی ثبت نام گردیده و برای آنها کارت صادر خواهد گردید.

 لازم به ذکر است برخی از هزینه های جانبی امور درمان و بویژه توانبخشی که از طریق بیمه عادی قابل پرداخت نمی باشد؛ شامل سونوگرافی و رادیوگرافی، تست ورزش ، نوار عصب و عضله، هزینه های آمبولانس، تهیه وسایل کمک توانبخشی مانند سمعک، عصا و واکر، هزینه تهیه ارتز،کمربند و کفش طبی، هزینه های کاردرمانی فیزیوتراپی و گفتار درمانی، هزینه بستری در بخش اعصاب و روان و... با استفاده از تعهدات بیمه مکمل معلولان پرداخت می گردد.

عباس آبادی؛ شرط برخورداری از مزایای بیمه تکمیلی را دارا بودن بیمه پایه دانست و افزود حدود تعهدات سازمان بیمه گر(آتیه سازان حافظ)، مشابه سال قبل بوده و فقط در خصوص جبران هزینه وسایل کمک توانبخشی، ارتز، کمر بند و کفش طبی، بستری اعصاب و روان، داروهای ام اس و شیمی درمانی، نازائی و ناباروری، دندانپزشکی و زایمان طبیعی و سزارین ؛ به جای ... در 1000 نفر جمعیت؛ امسال معیار ... در 2000 نفر جمعیت تحت پوشش، ملاک عمل می باشد.

وی همچنین هدف از ارائه خدمت فوق به توانخواهان تحت پوشش را تسریع روند درمان، ایجاد سهولت در دسترسی به منابع ارائه دهنده خدمات پزشکی و توانبخشی، اجتناب از تشدید معلولیت یا بروز معلولیتهای ثانویه و در نهایت تامین رضایت و رفاه خانواده های محترم دانست.

در ادامه معاون امور توانبخشی از روسای محترم ادارات و نمایندگیهای تابعه بهزیستی درخواست نمود ضمن اطلااع رسانی سریع به معلولان ثبت نام شده در سامانه بیمه تکمیلی؛ فرآیند برخورداری از مزایای بیمه فوق و دریافت هزینه های انجام شده را برای معلولان تسهیل و تسریع نمایند.

وی در خاتمه تقاضا نمود به منظور جلوگیری از اسراف در بیت المال و استفاده بهینه از منابع موجود؛ نسبت به درج اسامی معلولان واقعا" نیازمند به پیگیریهای درمانی و پزشکی و توانبخشی به جای توانخواهان فوت شده یا انتقال یافته به سایر شهرستانها/ استانها اقدام نمایند.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه هفدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 8:50 |

در مورخه 13/2/91 دومين كميسيون تشخيص معلوليت در اداره بهزيستي زيركوه برگزار گرديد.اين كميسيون با حضورآقاي خزاعي رياست اداره بهزيستي، آقايان دكتر رازقي و ناصري به عنوان پزشك عمومي،آقاي يعقوبي به عنوان اپتومتریست ،آقاي قلي پور مسئول حوزه توانبخشي و رابط حراست،آقاي رضايي به عنوان رابط ارزيابي و عملكرد و خانم خسروي به عنوان روانشناس برگزار گرديد.همچنين تعداد 15 نفر با معلوليتهاي مختلف در اين كميسيون شركت داشتند.لازم به ذكر است اولين كميسيون سال 91 در مورخه 20/1/91 با حضور 27 معلول برگزار گرديد.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در شنبه شانزدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 13:22 |
 

در مورخه 13/2/91نخستين جلسه برنامه ريزي توانبخشي مبتني بر جامعه در سال 91 با حضور رياست اداره بهزيستي،مسئول توانبخشي،دهياران و تسهيلگران شهرستان زيركوه برگزار گرديد.اين جلسه ابتدا با تلاوت ايات قران شروع و در ادامه جناب آقاي خزاعي رياست اداره بهزيستي ضمن خير مقدم خدمت دهياران و تسهيلگران از تسهيلگران،دهياران  فعال در برنامه  و همچنين از زحمات خانم حسيني تسهيلگر نماينده در  سال 90 تقدير و تشكركردند و اقاي رضايي به عنوان نماينده تسهلگر جديد در سال 91 معرفي شد در پايان جلسه نيز آقاي قلي پور مسئول حوزه توانبخشي و كارشناس توانبخشي مبتني بر جامعه   برنامه كاري سال 91 كليه پايگاهها و همچنين برنامه كلي زيركوه را بيان و بر جديت و پيگيري فعاليت تسهيلگران در سال 91 تاكيدكردند      .

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در شنبه شانزدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 13:14 |

 نشست مشترک معاونین و کارشناسان محترم آموزش متوسطه،رئیس محترم اداره فنی حرفه ای و کارودانش و کارشناس محترم مشاوره  اداره کل آموزش و پرورش استان با مدیرکل محترم بهزیستی (دبیر شورای ساماندهی سالمندان) در تاریخ 05/02/91  به منظور امکان راه اندازی "رشته مددیاری سالمندان" برگزارشد.

دراین جلسه اکبری مطلق ضمن بیان این نکته که درسال 1400 جمعیت سالمندان به 25% جمعیت کل کشور خواهد رسید توجه به اینکه خراسان جنوبی دومین استان سالمند کشور می باشد، باید درقالب برنامه های اساسی به تربیت نیروی انسانی به منظور آشنایی و رفع نیازهای سالمندان بپردازیم ، خواستار راه اندازی رشته مددیاری سالمندان ومددیاری برای افراد با نیازهای ویژه و پیگیری اجرایی شدن مصوبه شورای ساماندهی سالمندان استان مورخ 25/05/90 شدند.

ایشان بر برنامه ریزی به منظور ترویج فرهنگ مراقبت درمنزل از سالمندان به جای گسترش تعداد خانه های سالمندان ویژه نگهداری شبانه روزی و لزوم تربیت مراقبین و مددیاران تاکید کردند.

دبیرشورای ساماندهی سالمندان آمادگی خود را جهت ارائه منابع تدریس ، همکاری کارشناسان مرتبط جهت تدریس،دراختیار قراردادن  تجهیزات تخصصی توانبخشی با مشارکت مراکز توانبخشی سالمندان ، اعلام کردند.

معاون محترم کارودانش اداره کل آموزش و پرورش اشاره کردند که با عنایت به بحث توسعه مهارتهای فنی و حرفه ای دربرنامه های چهارم وپنجم توسعه تاسیس رشته های فوق ، موردنیازجامعه می باشد ایشان خواستار اعلام نیاز بهزیستی درخصوص نیروی انسانی شدند.

معاونت محترم آموزش متوسطه نیز با اعلام این نکته که ما بدنبال کیفیت هستیم و باید براساس نیاز اقدام به گسترش این رشته دراستان نموده .نامبرده به لزوم گزینش مناسب از دانش آموزان متقاضی رشته "مددیاری سالمندان" اشاره کردند.

درپایان ، موارد ذیل از سوی حاضرین مطرح و پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رسید.

 

 

ردیف

مصوبات

اقدام /پیگیری کننده

 

1

پیش بینی نیاز و توسعه مراکز توان بخشی سالمندان اعلام تعداد مددیاران موردنیاز به تفکیک جنسیت سالمند تا سال 1394به منظور راه اندازی رشته مددیاری سالمندان

بهزیستی

 

2

تامین منابع آموزشی ، تدوین برنامه آموزشی

بهزیستی-آموزش پرورش

 

3

تامین مدرسین دروس تخصصی

بهزیستی

 

4

تامین تجهیزات تخصصی جهت کارآموزی در مراکز سالمندان

بهزیستی

 

5

تامین مدرسین دروس عمومی

آموزش پرورش

 

6

فراخوان و اطلاع رسانی به منظور جذب هنرجو

بهزیستی-آموزش پرورش

 

7

اطلاع رسانی به منظور جذب هنرجویان دوره اول از جامعه هدف بهزیستی

بهزیستی

 

8

حمایت از پایان نامه های دانشجویی در خصوص سالمندی

بهزیستی-آموزش پرورش

 

 

حاضرین  از اداره کل آموزش پرورش : ،جناب آقای سلیمان زنگویی معاونت آموزش متوسطه استان،جناب آقای حسین وفائی نژاد معاونت محترم آموزش متوسطه ، جناب آقای محمدآزاری مود رئیس اداره فنی و حرفه ای و کارودانش استان ،  کارشناسان مربوطه و جناب آقای سیدمحمد علوی راد کارشناس مشاوره، جناب آقای علی مودی کارشناس مسئول فنی حرفه ای و کاردانش بیرجند و جناب آقای علیرضا انوری مقدم

حاضرین  از اداره کل بهزیستی :  جناب آقای محمدحسن اکبری مطلق مدیرکل بهزیستی، جناب آقای مهندس عبداله عباس آبادی معاونت امور توانبخشی و سرکارخانم معصومه مرجانی کارشناس مسئول  دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان .

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در سه شنبه دوازدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 12:26 |

 دستگاه حلزون شنوایی

 یک دستگاه الکترونیک است که بخشی از شنوایی را به افراد ناشنوا برمی گرداند. این دستگاه با عمل جراحی در گوش داخلی کار گذاشته می شود و توسط دستگاهی که در خارج از گوش قرار می گیرد فعال می شود. بر خلاف سمعک، این دستگاه صدا را بلندتر و آشکارتر نمی کند

‌دستگاه حلزون شنوایی به طور مستقیم عصب شنوایی را تحریک می کند و به اشخاصی که ناشنوایی شدیدی دارند اجازه می دهد که اصوات را دریافت کنند. این دستگاه بدون استفاده از سلول های مویی آسیب دیده، صحبت ها و صداهای محیطی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده و این امواج را به عصب شنوایی می فرستد

 دستگاه حلزون شنوایی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

- صدا از طریق میکروفون دریافت می شود و وارد آنالیز کننده گفتار می شود.

- آنالیز کننده، صداها را آنالیز و دیجیتالی کرده و به کدهای مشخصی تبدیل می کند.

- سیگنال های کدبندی شده از طریق سیم مربوطه به انتقال دهنده خارجی منتقل می گردد.

- انتقال دهنده، اصوات دیجیتالی را از طریق پوست به انتقال دهنده داخلی ارسال می کند.

- قسمت های داخلی دستگاه، اصوات دیجیتالی رابه اصوات الکتریکی تبدیل می کند.

- سیگنال های الکتریکی از طریق الکترودهای دستگاه به فیبرهای عصبی منتقل می شود.

- سیگنال های منتقل شده از طریق عصب شنوایی به مغز انتقال می یابد.

 

کاشت حلزون در چه کسانی موفقیت آمیز است؟

سن 18 ماه یا بیشتر

افت شنوایی عمیق دو طرفه

عدم استفاده مطلوب از سمعک و یا دیگر وسایل کمک شنوایی

عدم هر گونه ممنوعیت پزشکی

انگیزه بالا و داشتن انتظارات معقول

شرکت در برنامه های آموزشی تربیت شنوایی با تکیه بر مهارت های شنیداری و گفتاری

ارزیابی های پیش از کاشت حلزون

مراقبت ها و آموزش های بعد از عمل حدود یک ماه تا 45 روز بعد از عمل جراحی انجام می شود. پزشکان به شما یاد می دهند که چگونه از این دستگاه ها مراقبت کنید و چگونه از این طریق به صداها گوش دهید

ارزیابی های شنوایی شناسی

استفاده آزمایشی از سمعک

معاینات پزشکی

مشاوره روانشناسی

 

فواید کاشت حلزون

افزایش آگاهی از اصوات محیطی

بهبود شناسایی اصوات گفتاری

تولید و افزایش مهارتهای لبخوانی

گرچه سطح موفقیت یک فرد نمی تواند قابل پیش بینی باشد، اما استفاده دراز مدت از توانبخشی شنوایی می تواند سبب بالا بردن موفقیت گردد

 

چه کسی عمل کاشت حلزون را انجام می دهد؟

متخصصین گوش و حلق و بینی، عمل جراحی کاشت حلزون را انجام می دهند، ولی آنها به تنهایی قادر به انجام این کار فوق تخصصی نمی باشند. در کلینیک مخصوص کاشت حلزون، یک تیم پزشکی شامل: متخصص گوش و حلق و بینی، شنوایی‌سنج، گفتاردرمان، روانپزشک، پرستار و دیگر افراد مورد نیاز است

 

چگونه عمل انجام می شود؟

عمل کاشت حلزون شنوایی تحت بیهوشی عمومی انجام گرفته و حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد. در این روش جراحی، لازم است که بیمار یک یا چند روز در بیمارستان بستری گردد که این مدت بستگی به دستگاه مورد استفاده و ساختار گوش داخلی دارد

 

بعد از عمل کاشت حلزون چه باید کرد؟

مراقبت ها و آموزش های بعد از عمل حدود یک ماه تا 45 روز بعد از عمل جراحی انجام می شود. پزشکان به شما یاد می دهند که چگونه از این دستگاه ها مراقبت کنید و چگونه از این طریق به صداها گوش دهید.

بعضی از کاشت ها به زمان طولانی تری برای تنظیم شدن و آموزش مربوطه نیاز دارند. همچنین ممکن است تیم توانبخشی از شما بخواهند تا برای انجام معاینات دوره ای و در صورت لزوم تنظیم دوباره پردازنده گویایی، به کلینیک مراجعه کنید

 توصیه ها

- دستگاه کاشت حلزون شنوایی نمی تواند شنوایی کاملا طبیعی را به شما بازگرداند و میزان مفید بودن آن از فردی به فرد دیگر فرق می کند.

- این دستگاه برای تعداد معدودی از بیماران مفید نیست.

- بیشتر استفاده کنندگان به این نتیجه رسیده اند که این دستگاه به آنها کمک می کند تا با کمک لب خوانی تکامل یافته تری بتوانند ارتباط بهتری برقرار سازند. البته بیش از نیمی از آنها قادرند که بدون نیاز به نشانه های بینایی، صحبت ها را تشخیص دهند.

- بچه هایی که حدود سن 2 سالگی عمل کاشت حلزون شنوایی را انجام می دهند، شنوایی بهتر و نزدیک تری به حالت طبیعی دارند.

 

...................................................................................................................................................

بسمه تعالی

مدیر کل بهزیستی استان با اعلام اینکه در حال  حاضر بیش از 20 نفر از کودکان کم شنوا و ناشنوای تحت حمایت این سازمان واجد شرایط کاشت دستگاه حلزون شنوایی بوده و پشت نوبت کاشت قرار دارند ،هزینه انجام عمل جراحی فوق و کاشت کمک وسیله توانبخشی یاد شده را حدود 300 میلیون ریال عنوان نمود .

اکبری مطلق همچنین عنوان داشت در سال گذشته از سوی اداره کل بهزیستی استان کمک هزینه کاشت دستگاه حلزون تعداد 15 کودک دارای نقص شنوایی از سراسر استان ،  هر یک به میزا 350000000ریال پرداخت گردیده است .

وی در ادامه با بیان اینکه راهکار و برنامه این سازمان معطوف به انجام  مداخلات بهنگام و موثر در روند توانبخشی معلولان بوده تا از این طریق  از تشدید معلولیت ها جلوگیری شده و زمینه توانمند شدن ، نیل به استقلال و خود شکوفایی این عزیزان فراهم گردد .

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در سه شنبه دوازدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 9:54 |

برگزاري جلسه توجيهي بهورزان وروستاياران خانه هاي بهداشت

 جلسه توجيهي ويژه بهورزان وروستا ياران خانه هاي بهداشت سطح منطقه درتاریخ ۱۰/۰۲/۹۱ درمحل سالن اجتماعات اداره بهزيستي زيركوه برگزار گرديد دراين جلسه آقاي خزاعي رئيس بهزيستي زيركوه  مطالبي در خصوص لزوم پيشگيري ازمعلوليتها،آسيبهاي اجتماعي وانجام آزمايشات ژنتيك در زوجهاي جوان  اشاره نمود ه وكفت با توجه به وجود دستگاه غربالگري بينايي وشنوايي در سطح منطقه  لازم است تمامي نوزادان وكودكان زير شش سال معرفي تا با انجام معاينات لازم از اينگونه معلوليتها جلوگيري گردد.

مدرسین این دوره  رئیس آموزشگاه بهورزی از مرکزبهداشت قاین و کارشناس آماراداره مذکوربودند.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه یازدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 13:25 |

باسمه تعالی

باحضور معاون امور عمرانی استانداری خراسان جنوبی ، مدیر کل بهزیستی استان ومدیر عامل انجمن علمی و آفرینش های هنری معلولان ایران(تهران) ، موضوعات مرتبط بامناسب سازی معابر و اماکن عمومی استان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت .

 

دراین جلسه که در حاشیه دوره آموزشی 2 روزه اصول واستانداردهای مناسب سازی برگزار گردید ، معاون امور عمرانی استانداری ، عمده موانع موجود برسر راه توسعه فضاهای مناسب سازی شده به منظور تسهیل تردد معلولان ، جانبازان و سالمندان رامشکلات رفتاری دانست و عنوان داشت : دراغلب موارد اینگونه فکر می شود که گویا خدمت به معلولان و جانبازان وظیفه ای جدا از مسوولیت عادی و معمول مااست . آقای اولیائی همچنین ابراز داشت علاوه بر شهرداران ، سایر مسوولان ازجمله مدیران دستگاههای اجرائی ، فرمانداران و بخشداران نیز باید پیگیری و تلاش لازم در این زمینه را معمول دارند و گسترش فضاهای مناسب سازی شده باید به سطح استان حتی مناطق روستائی گسترش داده شود . ایشان از دبیرخانه کمیته مناسب سازی ، احصاء دقیق و پیگیری مصادیق عملی مناسب سازی را خواستار گردید .

دراین دیدار ،مدیر کل بهزیستی استان ابراز امیدواری نمود درسال جاری باتخصیص اعتبار به دستگاههای اجرائی استان به منظور رفع موانع و مناسب سازی ساختمانها ی ادارات دولتی ، بخشی از عقب افتادگی موجود جبران شود .

مهندس برجیان ، مدیر عامل انجمن علمی و آفرینش های هنری نیز عنوان داشت :  خوشبختانه در استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند با عنایت به آنکه پلان هم سطحی وجود دارد و زیر ساخت ها مناسب  و آماده است ، همچنین با بررسی انجام گرفته اغلب اماکن تجاری ، محیط های کسب و کار و ادارات همکف هستند ، فرصت و موقعیت بسیار خوبی برای پیگیری اقدامات مناسب سازی وجود دارد و این استان اگر اراده کند ، می تواند بعد از مدتی ادعا کند که خراسان جنوبی یکی از استانهای بدون مانع و مطرح دراین زمینه است .

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه یازدهم اردیبهشت 1391 و ساعت 11:19 |

دوره آموزشی دو روزه " اصول و استانداردهای مناسب سازی " در تاریخ نهم و دهم اردیبهشت ماه سال جاری به همت دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی معاونت امور توانبخشی بهزیستی خراسان جنوبی و با همکاری اساتید محترم دانشکده علوم توانبخشی دانشگاه تهران و مدرسین محترم انجمن علمی و آفرینش های هنری معلولان ایران برگزار می شود.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه چهارم اردیبهشت 1391 و ساعت 21:19 |

به مناسبت هفته مشاغل

در مورخه 3/2/91 دانش آموزان مقطع دبيرستان بنت الهدي صدر آبيز  جهت آشنايي با فعاليتهاي بهزيستي و حوزه توانبخشي از اداره بهزيستي زيركوه و مركز توانبخشي-آموزشي طلوع بازديد و از نزديك با فعاليتها و اهداف و اقدامات حوزه توانبخشي آشنا شدند.در پايان آقاي خزاعي رياست اداره بهزيستي خلاصه اي از فعاليتهاي بهزيستي را جهت آشنايي بيشتر دانش آموزان ارائه دادند.

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در دوشنبه چهارم اردیبهشت 1391 و ساعت 7:54 |

صورتجلسه شورای ساماندهی سالمندان استان خراسان جنوبی

تاريخ : 30/01/91

مكان: استانداری

ساعت شروع : 13 ظهر

حاضرين :

دفتراموراجتماعی استانداری

بهزیستی

بازنشستگی کشوری

کمیته امداد

جهادکشاورزی

تامین اجتماعی

دانشگاه علوم پزشکی

فرهنگ و ارشاد اسلامی

بیمه خدمات درمانی

صنعت و معدن

اموراقتصادی و دارایی

میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری

آموزش و پرورش

مسکن و شهرسازی

صداوسیما(تصویر بردار)

روزنامه آوای خراسان جنوبی

باشگاه خبرنگاران جوان

خبرگزاری ایسنا

خبرگزاری مهر

غايبين:

مدیرکل صداوسیما

مدیرکل بنیاد شهید و امورایثارگران

مدیرکل تبلیغات اسلامی

مدیرکل ورزش و جوانان

شهرداربیرجند

بازنشستگان فرهیخته عضو شورا جناب آقای دهقانی و سرکارخانم شرقی

 

 

 

 

 

بسمه تعالی

اولین جلسه شورای ساماندهی سالمندان استان در سال 1391؛ روز چهارشنبه مورخه 30/01/91 در محل سالن اجتماعات استانداری و به میزبانی مدیر کل دفتر امور اجتماعی برگزارشد. پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم؛ جناب آقای اکبری مطلق دبیر شورای ساماندهی سالمندان استان؛ ضمن ارائه توضیح در باره ترکیب جمعیت ایران و اشاره به استان های دارای درصد بالای سالمندی،  عنوان داشتند استان خراسان جنوبی در تمام سرشماری ها جزء سالمندترین استان ها بوده و در سرشماری سال 85 دومین استان سالمند کشور معرفی شده است. ایشان اعلام کردند میانگین کشوری جمعیت سالمندان 7/8 % و در خراسان جنوبی 11% می باشد. ایشان هدف از تکرار آمارها و ارائه وضعیت سالمندان استان را ایجاد حساسیت به منظور تبدیل این تهدید به فرصت دانستند و احساس مسئولیت جدی تمامی مسئولان و دست اندرکاران را در این زمینه خواستارشدند.

دبیر شورای ساماندهی سالمندان استان مهمترین مشکلات پیش روی سالمندان را به ترتیب اولویت؛ مشکلات فرهنگی، سلامت سالمندی، سالمند آزاری و بیمه درمانی دانستند. در پایان ایشان خواستار حضور شخص مدیران کل دستگاهها در جلسات فصلی شورا شدند.

درادامه جلسه؛ آقای عباس آبادی، معاون امور توانبخشی استان؛ به بیان گزارش مختصری از اقدامات بعمل آمده از سوی ادارات عضو شورا در خصوص عمل به مصوبات جلسه قبل شورا و برنامه های هفته سالمند سال گذشته و هفته سلامت پرداخت و از همکاری بسیار ارزنده ادارات عضو شورا بویژه دانشگاه علوم پزشکی تقدیر و تشکر نمود. وی با بیان اینکه آمار 60000 نفری سالمندان استان حتی از تعداد معلولان هم بیشتر است؛ خواستار توجه بیشتر مسئولین درخصوص مناسب سازی اماکن عمومی و معابر به منظور تسهیل تردد سالمندان گردید و با اشاره به موانع فیزیکی فراوان موجود در مبلمان شهری و ساختمانهای ادارات دولتی؛ متاسفانه از عدم تحقق شعار "شهر دوستدار سالمند" خبر داد.

در ادامه؛ اعضای حاضر در جلسه گزارش مختصری از اقدامات بعمل آمده در خصوص سالمندان و بازنشستگان ادارات متبوع خود، همچنین پیشنهاداتی را به شرح ذیل ارائه دادند:

ریاست سازمان بازنشستگی استان: با توجه به اینکه  تکریم بازنشستگان و سالمندان از اولویت های مهم است؛ ائمه جمعه و روحانیت مساجد، همینطور رسانه ها می توانند نقش مهمی در این فرهنگ سازی ایفا کنند. وی همچنین راه اندازی ماهنامه یا دوماهنامه سالمند در استان را خواستار گردید.

مدیر کل تامین اجتماعی استان: جلسات شورا به طور منظم برگزارشود. ایشان اعلام داشتند  اجرای برنامه ویزیت در منزل در روستاها امکان پذیراست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و رئیس مرکز بهداشت استان: هر جمعیتی که بالای 7% از کل جمعیت را به خود اختصاص دهد، نیاز به مراقبت خاص دارد. ایشان از طرح بیمه همگانی و بیمه الکترونیک خبر داده و آمادگی خود را در مورد اجرای برنامه های مدون"آموزش شیوه زندگی سالم " اعلام کردند..

نماینده اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از امکان برقراری تورهای داخل استانی، خدمات آب درمانی و بازدید از موزه برای سالمندان خبردادند.

سازمان جهاد کشاورزی: هم ضمن اعلام آمار 500بازنشسته ضمن تشریح برنامه های اداره خود درخصوص سالمندان پیشنهاد کردند درصورت عدم امکان حضور مدیران کل دستگاهها ، معاونین توسعه شرکت کنند.

عضو کمیته امداد ضمن دعوت از اعضاء به منظور تشکیل جلسه  بعدی در محل اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره) اعلام کردند بیش از 50% کل سالمندان استان تحت حمایت این ارگان بوده و مشکلات و نیازهای آنان با سایر سالمندان متفاوت است بنابراین نیاز به آموزش های خاص دارند و می بایست کمیته ی ویژه ای برای سالمندان تحت حمایت تشکیل شود. ایشان یکی از مشکلات عمده سالمندان تحت حمایت را نداشتن بیمه مکمل دانستند.

مدیر کل مسکن و شهرسازی هم درخصوص مناسب سازی عمومی و معابرپیشنهاد کردند بهتراست برای ضمانت اجرایی مصوبات به شورای برنامه ریزی استان به منظور تجهیز آسانسور حتی درساختمان های دولتی دوطبقه ، ارسال گردد.

درنهایت مدیرکل محترم اموراجتماعی استانداری به جمع بندی پرداختند ایشان از عضو فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستند راه اندازی دوماهنامه سالمند و اعضای هیئت تحریریه را پیگیری نمایند. ایشان ضمن بیان اینکه باید بین سالمند و بازنشسته تفاوت قائل شویم خواستار فرهنگ سازی درخصوص مدیریت زمان برای حضور سالمند در ساعت های خلوت روز را درشهر شدند، ایشان بیان کردند خدمت به سالمندان نباید صرفا به دریافت مبلغ محدود شود خدمت داوطبانه از طریق فراخوان عمومی را پیشنهاد کردند.

درپایان پیشنهادات جمع به تصویب رسید.

 

 

ردیف

مصوبات

پیگیری کننده/اقدام کننده

1

تشکیل کمیته های فرعی/کارگروه های تخصصی : امور بهداشتی-درمانی و توانبخشی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ،  امور فرهنگی-آموزشی و پژوهشی به ریاست فرهنگ و ارشاد اسلامی ، امور عمرانی و زیربنایی به ریاست مسکن و شهرسازی ، امور رفاهی و بیمه ای به ریاست بیمه تامین اجتماعی  و امور حقوقی و قانونی به ریاست بازنشستگی و محول نمودن مسئولیت هریک از کارگروه ها به تناسب به دستگاههای مربوطه

دبیرخانه شورا

2

برگزاری چرخشی جلسات  شورای ساماندهی سالمندان به میزبانی دستگاههای عضو و ارائه  گزارش عملکرد در حوزه سالمندان و نیز اقدامات اجرائی بعمل امده به منظور تحقق مصوبات جلسه قبل از سوی دستگاه میزبان. جلسه آینده در تابستان به میزبانی اداره کل کمیته امداد حضرت امام (ره).

دبیرخانه شورا- کمیته امداد

3

تدوین برنامه جامع سالمندان استان بطور کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت

بهزیستی- کمیته امداد

4

تاسیس و راه اندازی  مکان دبیرخانه شورای ساماندهی سالمندان در مجموعه  بهزیستی استان یا خانه مهر سالمندان با عضویت و مشارکت جمعی از سالمندان وفرهیختگان بازنشسته  و شرکت فعال دبیر شورا در این جلسات

بهزیستی- بازنشستگی

5

برگزاری همایش تجلیل از سالمندان فرهیخته و نمونه استان در هفته سالمند با مشارکت اعضاء

بهزیستی

6

دعوت از سالمندان در همایش پیاده روی عمومی نیمه دوم اردیبهشت  با مساعدت  ورزش و جوانان

بهزیستی- کمیته امداد

7

برنامه ریزی به منظور تهیه و چاپ کتابچه حاوی دستنوشته ها و خاطرات آموزنده سالمندان استان

بهزیستی - دانشگاه

8

پیگیری تشکیل کانون بازنشستگی در همه دستگاههای ستادی استان

بازنشستگی

9

اعلام نیاز ادارات به دانشگاه به منظور بهره مندی از آموزش های شیوه زندگی سالم

دبیرخانه

10

پیگیری راه اندازی واعلام مشخصات اعضاء هیئت تحریریه برای دوماهنامه سالمند

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

11

پیگیری فرهنگ سازی مجدد درخصوص تکریم سالمند از سوی ائمه جمعه و جماعات در مساجد

دبیرخانه

12

معرفی سالمندان به میراث فرهنگی به منظور امکان برخورداری از تورهای داخل استانی، خدمات آب درمانی و بازدید از موزه برای سالمندان

میراث فرهنگی -دبیرخانه

13

تشکیل کمیته ی ویژه ای برای بررسی و برنامه ریزی سالمندان تحت حمایت کمیته و بهزیستی

کمیته-بهزیستی

14

تقدیر از دستگاههای برتر در حوزه سالمندان در جلسه آتی

استانداری

15

معرفی همیاران سالمند از ادارات به منظورتسهیل انجام امور اداری سالمندان تا حصول نتیجه

دبیرخانه

 

+ نوشته شده توسط حوزه معاونت توانبخشی خراسان جنوبی در یکشنبه سوم اردیبهشت 1391 و ساعت 14:11 |


Powered By
BLOGFA.COM


l